تبلیغات
بزرگترین مرجع دانلود تمرینات,مسابقات واطلاعات روز رشته های ورزشی - تاریخچه بدنسازی
تبلیغات
آرشیو دانلود ها
» دانلود آموزش نینجوتسو
» دانلود تمرینات بدنسازی
» دانلود مسابقات بدنسازی
» دانلود آموزش بوکس
» دانلود مسابقات بوکس
» دانلودمسابقه کیک بوکسینگ
» دانلود آموزش کیک بوکسینگ
» دانلود آموزش یو اف سی
» دانلود مسابقات یو اف سی
» دانلود آموزش موی تای
» دانلود مسابقات موی تای
» دانلود آموزش یوگا
» دانلود آموزش شنا
» دانلود آموزش ایروبیک
» دانلود آموزش ژیمناستیک
» دانلود آموزش فوتبال
» دانلود آموزش کشتی
» دانلود آموزش هاپکیدو
» دانلود آموزش آیکیدو
» دانلود آموزش دفاع شخصی
» دانلود آموزش کاراته
» دانلود آموزش کونگ فو
» دانلود آموزش تکواندو
» دانلود آموزش ووشو
» دانلود آموزش بسکتبال
» دانلود آموزش شطرنج
» دانلود آموزش جودو
» دانلود آموزش جیت کان دو
» دانلود آموزش سامبو
» دانلود آموزش جوجیتسو
» دانلود آموزش کاپوئرا
» دانلود آموزش پارکور
» دانلود آموزش وینگ چون
» دانلود آموزش سانشو
» دانلود آموزش نانچیکو
» دانلود آموزش پاورلیفتینگ
» دانلود آموزش اسکریما
» آموزش ایروبیک
» بیوگرافی بدنسازان
» عکس های کای گرین
» ::::::::::بدن سازی
» دانلود بدن سازی
» عكس های جی كاتلر
» عكس های رونی كلمن
» مقالات بوكس
» مقاله بدنسازی
» دانلود متفرقه
» آموزش جوجیتسو
» آموزش موتای
» آموزش كیوكشین
» آموزش بوكس
فروشگاه
:: اَبر برچسبها
نویسندگان
 " امروز: "

تمرینات باشگاهی جی كاتلر تمرینات باشگاهی رونی كلمن

تاریخچه بدنسازی

› دسته : مقاله بدنسازی  ورزشكار :()

علاوه بر سابقه کهن و تاریخی تمرینات با وزنه در ایران باستان بدنسازی مدرن نیز در ایران از سابقه‌ای طولانی برخوردار است. تا پیش از سال 1300 ش. اصلاً نامی از ورزش بدنسازی در ایران نبود و تنها ورزشکاران و پهلوانان باستانی کار بخاطر تمرینات داخل گود و بلندکردن وزنه‌های آن زمان در بیرون از گود، اندامهای در خور توجهی داشتند و اگر بدن‌های پهلوانان باستانی کار سالهای گذشته را مورد ملاحظه قرار داد، در اکثر آنها اندامی ورزیده با عضلاتی پیچیده جلب توجه می‌کند.
در سال 1310 ش. پادگورنی از روسیه به ایران آمد و در تبریز در یک باشگاه بعنوان مربی مشغول به کارگردید. وی در سال 1318 ش. به هند مسافرت کرده و اولین هالتر وزنه‌برداری استاندارد ایران، ره آورد این سفر بود. پاد گورنی در همین سال رسماً به عنوان اولین رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران منصوب گردید.
تا سال 1324 ش. هیچ مسابقۀ بدنسازی و یا رقابتی که در آن اندام افراد مورد قضاوت قرار بگیرد، برگزار نشده بود ولی زنده یاد منوچهر مهران اهل مشهد در سال 1322 ش. باشگاه نیرو و راستی را در تهران تاسیس کرد و خود از بنیانگذاران بدنسازی در ایران گردید. وی با کمک همسر خود خانم مُنیرجدلی که زنی تحصیل کرده و مطلع بود مجلۀ ورزشی نیرو و راستی را منتشر نمود. خانم جدلی مدرس مدرسۀ ژانداک بود و مجلات خارجیِ ورزشی را تهیّه و ترجمه می‌کرد و در اختیار مجلۀ نیرو وراستی قرار می‌داد. مجلۀ نیرو و راستی به جهت آنکه عکسهای بدنسازان سراسر ایران و جهان را چاپ می‌کرد، هر سه ماه یک بار مسابقاتی برگزار می‌نمود و تصویرافرادی را بنام بدن فصل چاپ می‌کرد. زنده یاد منوچهر مهران با توجه به مسئولیتی که داشت رئیس ادارۀ مسابقات ورزشی تربیت بدنی ایران در سال 1324 ش. اولین مسابقات بدنسازی را در خیابان لاله زار در تماشاخانۀ دهقان رسماً برگزار نمود. در این مسابقات آقای مصطفی گرائیلی که استاد ژیمناستیک بود داوری نمود.

 


این رقابتها در دو رسته:
1. آپولون (زیبایی) و
2. هرکول (حجیم)
برگزار گردید که در رسته آپولون رضا مفرح و علی اکبر یمین رو، به ترتیب به مقامهای اول و دوم دست یافتند، علی اکبر ابراهیمی نیز در این رسته جایگاه سوم را از آن خود نمود. در رسته هرکول 24 نفر شرکت کرده بودند که نتایج به قرار ذیل می‌باشد:
1. سید رسول رئیسی قهرمان اسبق وزنه‌برداری جهان
2. علی اکبر مانی از آکروبات بازان قوی
3. زنده یاد محمود نامجو
4. موسی حسنی از بنیانگذاران ورزش نوین در مشهد
5. جعفر سلماسی
البته به مدت 4 سال رقابتها به صورت جدی برگزار نمی شدند تا اینکه در سال 1328 ش. مسابقات بدنسازی در سه رسته قدی و در تهران برگزار شد و نتایج ذیل به دست آمد:
رسته اول: باقریان
رسته دوم: سیرون هامازاسب
رسته سوم: ایلونش
بعد‌ها مسابقاتی دیگر نیز در تهران و شهرستانها برگزار شد تا اینکه در مسابقات جهانی وزنه‌برداری سال 1948 که در لندن برگزار گردید، شادروان محمود نامجو در خاتمه مسابقات وزنه‌برداری از طرف اسکار استیت دبیرکل فدراسیون وزنه‌برداری آن زمان تشویق به شرکت در رقابت بهترین بدن در آن مسابقات گردید که شادروان نامجو در رسته کوتاه قدان به مقام اول جهان دست یافت و استیو ریوز قهرمان بلند قدان گردید. همچنین پس از رقابتهای وزنه‌برداری آسیا در سال 1951 م.، در رقابتی برای انتخاب بهترین بدن مرحوم نامجو به مدال نقره دست یافت.
پس از بازگشت نامجو به ایران تب بدنسازی ایران را فرا گرفت و زنده یاد نامجو باشگاه بدنسازی مدرنی در آن روزگار در میدان توپخانۀ تهران تاسیس نمود که برای مدتی محل تمرین ورزشکاران بدنسازی بود.
در سال 1336ش. (1957 م.) همراه با مسابقات جهانی وزنه‌برداری در تهران و مسابقات جهانی و آسیائی بدنسازی نیز برگزار گردید که زنده یاد نامجو اول و سیرون هامازاسب دوم آسیا گردیدند، شادروان زینال بلانشی نیز در این زمان خوب درخشید و از این زمان به بعد برخی باشگاهها و سازمانهای خصوصی و دولتی گاهگاهی مسابقاتی در گوشه و کنار کشور و تهران مسابقات داخلی یا چندجانبۀ بدنسازی برگزار می‌کردند.
در این دوران به نامهایی نظیر شادروان زینال بلانشی (زیباترین سینۀ ایران)، محمود نامجو، سهراب سرابی، سیرون هامازاسب، حیدر معارفی و غلام مالکی بر می‌خوریم. در مهرماه سال 1344 ش. (1965 م.) مسابقات انتخابی تیم ملی برای اعزام تیم به مسابقات آسیایی و جهانی برگزار گردید.
در این مسابقات که در دو رسته آپولون و هرکول برگزار شد، نتایج زیر بدست آمد:
در رسته آپولون:
1. سهراب سرابی
2. غلام مالکی
3. شادروان زینال بلانشی

 

 

رقابتهای قهرمانی کشور در سال 1344 ش. (در محل باشگاه شعبان جعفری) بترتیب ایستاده از راست به چپ: شادروان زینال بلانشی (مقام سوم)، سهراب سرابی (مقام اول) و غلام مالکی (مقام دوم).
در رستۀ هرکول:
1. سیرون هامازاسب
2. حیدر معارفی
3. علی حسینی و حاج موسی (مشترکاً)
تیم اعزامی عبارت بود از آقایان سهراب سرابی، غلام مالکی، سیرون هامازاسب و حیدر معارفی.
متاسفانه علی رقم کسب نتیجۀ درخشان تیم اعزامی، بر اساس برخی غرض ورزی‌ها مسابقات بدنسازی در ایران از سال 1344 تا 1350 ش. منحل شد.
در سال 1350 ش. زنده یاد محمود نامجو با نظارت تربیت بدنی چند دوره مسابقه بدنسازی مختلف برگزار نمود که اولین دوره آن در باشگاه دخانیات تهران برگزار گردید، سپس از سال 1350 ش. کمیتۀ بدنسازی بطور رسمی در ایران و زیرنظر فدراسیون وزنه‌برداری شروع به فعالیت نمود و مسئولیت کمیته را حسین شکوه یکی از قهرمانان اسبق بدنسازی بعهده داشت وی که سالها در لوس آنجلس آمریکا اقامت داشته و در سال 1330 ش. در ایالت کالیفرنیا نفر اول شده بود، یک دورۀ مسابقات بدنسازی همراه با مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری کشور در مرداد ماه سال 1350 ش. در شهر مشهد برگزار گردید (این دور از رقابتها بعداً به عنوان اولین دور رقابتهای بدنسازی معرفی شده است) در این دور از رقابتها که در سه رستۀ قدی برگزار گردید، که نتایج ذیل به دست آمد:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی اول
در رسته میانه قد: سیرون هامازاسب اول
در رسته بلند قد: علی علایی اول
البته در این دوره از رقابتها، رقابتهایی به صورت مِستری و انتخاب قهرمانِ قهرمان و اختصاص لقب آقای ایران نیز برگزار شد که در این رقابت سهراب سرابی با غلبه بر سیرون هامازاسب عنوان آقای ایران را به خود اختصاص داد. جا دارد که در ذکر این لحظه تاریخی یادی هم از جوانمردی و پهلوانی استادِ بزرگِ بدنسازی ایران یعنی سهراب سرابی شود زیرا وی پس از غلبه بر هامازاسب به احترام وی بر روی سکو نرفت و حتی جام قهرمانی خود را به وی تقدیم کرد. این نکته باعث می‌شود تا سهراب سرابی را به حق، پهلوان و آقای مطلق تاریخ بدنسازی ایران دانست.
مسابقات کشوری و انتخابی تیم ملی ایران در سالهای 1351 ش. در تهران؛ 1352 ش. در سنندج؛ 1353 ش. در تهران؛ 1354 ش. در همدان؛ 1355 ش. در تهران؛ 1356 ش. در کرمانشاه؛ 1357 ش. در تبریز برگزار گردید و در تمامی این سری رقابتها سهراب سرابی به عنوان قهرمان قهرمانان و آقای ایران دست یافته و بدنسازی نیز رونق و شهرت خوبی به دست آورد.
در طی این سالها ایران در چندین دوره مسابقات آسیایی و جهانی شرکت نمود، از آن جمله، آسیایی 1352 ش. در مالزی که مهدی خانقاهی در قد بلند اول شد و سهراب سرابی در قد متوسط دوم شد و در جمع رحمت جورامی از سنگاپور، آقای آسیا شد.
در سال 1353 ش. تیم ایران در مسابقات آسیائی شرکت نکرد اما در مسابقات جهانی بدنسازی که در سوئیس برگزار گردید، شرکت نمود که آقای سهراب سرابی در رسته کوتاه قد، به رتبه پنجمی جهان دست یافت.
در همین رقابتها مهدی خانقاهی به همراه سمیر بن نوت مشترکاً در رتبه هفتم رسته بلند قد جهان جای گرفت و این مساله مویّد این نکتۀ ناگفته است که بدنسازانی نظیر سهراب سرابی و یا مهدی خانقاهی و دیگر بزرگان بدنسازی که در این دهه در تاریخ بدنسازی ایران جای داشتند، در صورت رسیدگیِ درست به وضعیت ورزشی ایران، دارای توانایی و پتانسیل لازم برای مطرح شدن در سطح مستر المپیا نیز بودند، چرا که سمیر بن نوت که دارای رتبه پایینتر از سرابی و هم ردیف خانقاهی بود بعد‌ها قهرمان یک دوره مستر المپیا در سال 1983 م. گردید !
در سال 1354 ش. مسابقات آسیائی در سنگاپور برگزار گردید که سهراب سرابی در رسته کوتاه قد، اول و مهدی خانقاهی در رسته میانه قد، سوم شدند.
سال 1355 ش. مسابقات آسیا در لاهور پاکستان برگزار گردید که سهراب سرابی، نفر دوم در رسته میانه قد، مهدی خانقاهی نفر سوم در رسته بلند قد گردیدند. در سال 1356 ش. مسابقات آسیائی در کلکته هندوستان برگزار شد و تیم ایران در آن شرکت داشت در این دوره از رقابتها رسته‌های بدنسازی از قدی به وزنی تغییر پیدا نمود. اوزان بدنسازی آسیائی در اولین دوره مسابقات وزنی به چهار رسته وزنی:
رسته سبک وزن: 65kg و پایینتر
رسته میانه وزن: از 65kg تا 75kg
رسته سنگین وزن: از 75kg تا 90kg و
رسته فوق سنگین: بیش از 90kg.
تقسیم گردیده بود که در رسته سبک وزن رحمت الله عظیمی، نفر دوم و محمد تبریزی در رسته میانه وزن، نفر چهارم و سعید بیضاوی در رسته سنگین وزن، نفر سوم شدند. در اینسال (1356 ش.)، تیم ایران در مسابقات جهانی شهر نیم فرانسه شرکت نمود که متاسفانه هیچکدام از شرکت کنندگان نتوانستند تا رده ششم برسند.
در سال 1357 تیم ایران در مسابقات آسیائی سنگاپور شرکت نمود که در نتیجه رحمت الله عظیمی در 65 کیلو، سوم و سهراب سرابی در 75 کیلو، سوم و مهدی خانقاهی در 90 کیلو، اول و سعید بیضاوی در 90+ کیلو، سوم شدند و این آخرین دوره شرکت تیم بدنسازی ایران در مسابقات آسیائی تا قبل از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران بود.
پیش از انقلاب، بدنسازان ایرانی که در مسابقات برون مرزی شرکت نموده بودند، عناوین زیر را بدست آوردند:
جهانی 1948 م. لندن، انگلستان:
در رسته کوتاه قد: محمود نامجو اول.
آسیایی 1951 م.:
در رسته کوتاه قد: محمود نامجو دوم.
آسیایی 1957 م. تهران، ایران:
قهرمان قهرمانان: محمود نامجو.
آسیایی 1965 م. تهران، ایران:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی اول.
جهانی 1965 م. تهران، ایران:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی سوم.
آسیایی 1973 م. کوالالامپور، مالزی:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی دوم.
در رسته بلند قد: مهدی خانقاهی اول.
جهانی 1973 م. ژنو، سوئیس:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی چهارم.
جهانی 1974 م. ورونا، ایتالیا:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی پنجم.
آسیایی 1975 م. سنگاپور:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی اول.
در رسته میانه قد: مهدی خانقاهی سوم.
آسیایی 1976 م. لاهور، پاکستان:
در رسته کوتاه قد: سهراب سرابی دوم.
در رسته بلند قد: مهدی خانقاهی سوم.
آسیایی 1977 م. کلکته، هند:
در رسته 65kg: رحمت الله عظیمی دوم.
در رسته 80kg: مهدی خانقاهی دوم.
در رسته 90kg: سعید بیضاوی سوم.
آسیایی 1978 م. سنگاپور:
در رسته 65kg: رحمت الله عظیمی سوم.
در رسته 70kg: سهراب سرابی سوم.
در رسته 80kg: مهدی خانقاهی اول.
در رسته 90kg: سعید بیضاوی سوم.
متاسفانه به علت بحبوحه تغییر و تحولات سیاسی و هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران، از سال 1357 ش. مسابقات قهرمانی بدنسازی در ایران تعطیل گردید، تا اینکه دوباره از سال 1372 ش. بدنسازی زیرنظر فدراسیون وزنه‌برداری و بخاطر علاقمندانش بصورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود که اولین مسابقات قهرمانی کشور در تهران در سالن وزنه‌برداری مجموعه آزادی تهران با شکوه هرچه تمام تر برگزار گردید و سپس رقابتهای قهرمانی کشور در سال 1373 ش. در همدان برگزار گردید و تیم ملی بدنسازی ایران پس از انقلاب برای نخستین بار مرکب از:
حسین حاجی موسی: سرپرست
جعفر رفوگران: داور
محمد ذات پرور: داور
مربیان: محمد تبریزی و احد عبادی
در رسته 60kg: ابراهیم خانی
در رسته 65kg: محسن یزدانی
در رسته 75kg: حمید قیصری و غلام صادقی
در رسته 80kg: کریمی
در رسته 85kg: علی بیات
در رسته 90kg: مرتضی دهقانی
در رسته +90kg: یزدان راد.
به مسابقات آسیائی سنگاپور اعزام شدند که یزدان راد به مقام سوم آسیا دست یافت و این اولین مدال برون مرزی بعد از انقلاب بدنسازی ایران می‌باشد.
از سال 1373 تا 1384 بدنسازی به عنوان زیر مجموعه رشته وزنه‌برداری صاحب فدراسیون مستقل نبود و یازده سال سرد و تاریک بر بدنسازی ایران حکمرانی می‌کرد که بسیاری از قهرمانان و نخبگان بدنسازی را گوشه نشین کرد و یا آنها را از کشور فراری داد، تا اینکه بالاخره با تلاش پیشکسوتان و کسب عناوین جهانی در بدنسازی، فدراسیون مستقل بدنسازی بنام فدراسیون پاورلیفتینگ و بدنسازی در سال 1384 ش. با موافقت سازمان تربیت بدنی تاسیس و آقای ناصر پورعلی فرد بعنوان رئیس فدراسیون، یزدان راد دبیر فدراسیون و سهراب سرابی رئیس کمیته فنی فدراسیون انتخاب و فعالیت خود را با تشکیل کمیته‌های مختلف آغاز نمودند.
بعد از انقلاب، بدنسازان ایرانی که در مسابقات بین المللی شرکت نمودند، عناوین زیر را بدست آوردند.
آسیائی 1993 سنگاپور:
در رسته +90kg: یزدان راد، سوم.
آسیائی 1994 مالاکا، مالزی:
در رسته 70kg: محسن یزدانی، سوم.
در رسته +90kg: یزدان راد، سوم.
آسیائی 1996 دهلی نو، هندوستان:
در رسته +90kg: یزدان راد، اول و مهدی لطیفی، سوم
آسیائی 1997 سئول، کره جنوبی:
دراین دوره از رقابتها سهراب سرابی درمسابقه استادان بزرگ (GRAND MASTER) کره جنوبی (با داوری غرض ورزانه و از روی دشمنی کره ای‌ها) دوم شد.
جهانی 1998 م. ازمیر، ترکیه:
در رسته 70kg: محسن یزدانی دوم.
آسیائی 1999 تایپه، چین:
در رسته 85kg: علی تبریزی نوری، دوم.
در رسته 90kg: احسان الله کنگرلو، سوم.
در رسته +90kg: عباس مهدی یزدلی، دوم.
جهانی 1999 م. براتیسلاوا، اسلواکی:
در رسته 70kg: محسن یزدانی اول.
جهانی 2000 م. مالاکا، مالزی:
در رسته 70kg: محسن یزدانی دوم.
آسیایی 2001؛ پوسان، کره جنوبی:
در رسته 70kg: سامان سرابی، اول.
در رسته 90kg: علی تبریزی، اول.
آسیایی 2003؛ قزاقستان:
در رسته 70kg: سامان سرابی، اول.
جهانی 2003 م. بمبئی، هند:
در رسته 75kg: بیت الله عباسپور اول.
جهانی 2005 م. شانگهای، چین:
در رسته 70kg: سامان سرابی سوم.
در رسته 75kg: بیت الله عباسپور سوم.
اُلمپیک آسیایی 2006؛ دوحه، قطر:
در رسته 70kg: سامان سرابی، چهارم.
آسیایی 2007 م. شانگهای، چین:
در رسته 75kg: مهدی کامرانی، سوم.
در رسته 80kg: بیت الله عباسپور، اول.
در رسته 85kg: مهدی عیاری، دوم.
در رسته 90kg: افشین محی الدین، سوم.
در رسته 90kg+ ( فوق سنگین): غلام عباس گلشنی، دوم.
آسیایی 2008 م. هُنگ‌کُنگ:
در رسته 80kg: رضا موسی زاده، سوم.
در رسته 85kg: بیت‌الله عباسپور، اول و رضا باقرزاده دوم.
در رسته 90kg: هاشم شریفی، سوم.
در رسته 90kg+ ( فوق سنگین): علی تبریزی، اول.
جهانی 2008 م. منامه، بحرین:
در رسته 80kg: بیت الله عباسپور، اول.
در رسته 85kg: مهدی عیاری، سوم.
در رسته 90kg: علی تبریزی، اول.
در نتیجه تیمی ایران برای نخستین بار به مقام دومین تیم جهان دست یافت.

 

 

› نویسنده : مربی فنی  › تاریخ : 1390/03/9
تبلیغات
مطالب قبلی
» بیوگرافی و زندگینامه بیت الله عباسپور + آلبوم عکس
» دانلود آموزش اسکریما فیلیپینی با دو چوب
» دانلود آموزش و تمرین لیفت امین تقی پور
» آموزش نانچیکو توسط استادابوبکری کونگ فوتوآ
» دانلود آموزش ساندا بهترین ووشو سانشو
» دانلود آموزش ضربات پا در وینگ چون
» دانلود آموزش پارکور اساسین
» دانلود آموزش کاپوئرا برزیلی
» دانلود جوجیتسو مسابقات جنوب کشور - شهریور ۹۴
» دانلود آموزش سامبو و تکنیکهای خیابانی
» دانلود جیت کندو کالی اسکریماسبک بروسلی استاد شورکی
» دانلودآموزش جودو استاد جناب زاده فنون خاک
» دانلود فیلم آموزشی شطرنج تاکتیک های نیمه اسلاو
» دانلود آموزش بسکتبال توسط مایکل جردن
» دانلود آموزش ووشو حرکات نیزه
» دانلود آموزش تکواندو فیلیپینی موم دولیو
» دانلودکونگفو کاراته تکواندو خنده دار کرکر خنده
» دانلود مسابقات جهانی کاراته مردان ۲۰۱۲
» دانلود آموزش دفاع شخصی و دعوا
» دانلود آموزش اجرای چند تکنیک آیکیدو توسط یوسف نظری
» دانلود آموزش هاپکیدو توسط استاد نقیبی
» آموزش کشتی توسط مربی تیم ملی روسیه
» دانلود آموزش مهارت های فوتبال
» دانلود تمرین آمادگی جسمانی ژیمناستیک در طبیعت
» دانلود آموزش حرکت شکم ایروبیک بانوان
» دانلود آموزش جامع شنا
» آموزش یوگا فقط در ۱۵ دقیقه با کیفیت HD
» دانلود مسابقات موی تای شهرستان شیروان
» دانلود آموزش تمرین شدید بدن در موی تای
» دانلود مسابقات کیک بوکسینگ wka ایران-تهران
» لیست کامل مطالب ارسالی
آرشیو ماهیانه
تبلیغات


حدیثی از رسول اكرم(ص)
ارتباط با ما
:. چت با مدیریت .:

تلفن:
آمار سایت
:: صفحات جانبی